Pozycjonowanie strony hotelu

Jeszcze jakiś czas temu ogromną popularnością cieszyły się wszelkiego typu bazy noclegowe, które w jednym miejscu gromadziły gromadziły oferty hoteli i pensjonatów. Jednak można śmiało stwierdzić, że w pewnym momencie twórcy tych baz spoczęli na laurach i przestali rozwijać swoje projekty. W związku z tym na pewnym etapie stały się mało przyjazne dla użytkownika.  Znalezienie w nich hotelu spełniającego nasze oczekiwania było praktycznie niemożliwe, ponieważ w „szukajkach” brakowało wielu pożądanych funkcji. Również z punktu widzenia właściciela hotelu bazy noclegowe nie były korzystne. Jeśli właściciel nie wykupił płatnej reklamy, był wśród konkurencji praktycznie niewidoczny. W tym czasie wzrosła również rola wyszukiwarki i właśnie tam użytkownicy zaczęli szukać hoteli. Wystarczyło wpisać przykładowo „hotel kraków centrum”, aby w odpowiedzi otrzymać strony hoteli zgodne z kryteriami naszego wyszukiwania.

Dlaczego jedne hotele są na pierwszej stronie wyszukiwarki, a inne nie?

Wiele osób myśli, że na dane zapytanie na pierwszej stronie w odpowiedzi pojawiają się hotele o najwyższych standardach. Żyją oni w przekonaniu, że Google rekomenduje im usługi o najwyższej jakości. Nic bardziej mylnego… Wyniki w wyszukiwarce to efekt działań reklamowych – linków sponsorowanych i pozycjonowania. Dziś skupimy się na tym drugim obszarze. Jeśli przypatrzyć się ilości turystów, którzy korzystają z noclegów w hotelach (dokładne liczby – tutaj), to dokładnie widać, że jest o co walczyć, bo każdy nowy turysta zwiększa zysk hotelu. A o to przecież w tym biznesie chodzi, prawda? Marzy Ci się taki efekt, jak na poniższym raporcie? My podpowiemy Ci jak tego dokonać

 Pozycjonowanie – a co to takiego?

Dla wielu właścicieli hotelu – mimo dużej popularności tej usługi – słowo „pozycjonowanie” to nadal czarna magia. Podstawową definicję można znaleźć tutaj – link. Najprościej mówiąc jest to szereg działań mających za zadanie sprawić, aby dana strona znalazła się na konkretne frazy w top 10. W jaki sposób dobrać frazy, na które nasza strona powinna pojawiać się w Google? Większość z nas zrobi to intuicyjnie… Wystarczy pomyśleć w jaki sposób to my szukalibyśmy na przykład hotelu w Krakowie. Prawdopodobnie wpisalibyśmy w okienko wyszukiwarki takie frazy jak:noclegi kraków, nocleg kraków, hotel kraków, hotele kraków lub bardziej szczegółowo: hotel kraków centrum, hotel kraków blisko lotniska. Jeśli nie jesteśmy pewni czy idziemy w dobrą stronę, na pewno nasze propozycje zostaną zweryfikowane przez firmę pozycjonerską. Sensowność fraz możemy sprawdzić również za pomocą darmowego narzędzia, które znajdziesz pod  tym linkiem – planer słów kluczowych.Co daje nam to narzędzie? Pozwala nam sprawdzić dwa bardzo ważne czynniki:

  • po pierwsze poszukiwalność danej frazy – jest to miesięczna ilość wpisów frazy w wyszukiwarkę;
  • po drugie konkurencyjność danej frazy- jeśli jest wysoka, to znaczy że wiele konkurencyjnych firm się na nią pozycjonuje

 

Po wpisaniu słów kluczowych, dane które otrzymujemy wyglądają mniej więcej tak:

Przechwytywanie3

Czy można pozycjonować stronę samodzielnie?

Zdecydowanie odradzamy. Pozycjonowanie w dzisiejszych czasach to nie przysłowiowa bułka z masłem. Wymaga bardzo specjalistycznego, wartościowego zaplecza, które jest w dodatku bardzo kosztowne. Oprócz zaplecza potrzebna jest ogromna wiedza – tej jako właściciele hotelu nie mamy. Dlatego też powinniśmy zlecić to zadanie profesjonalnej firmie pozycjonerskiej. W jaki sposób ją znaleźć? Wystarczy wpisać w okienku wyszukiwarki słowo „pozycjonowanie” i gotowe. W odpowiedzi dostaniemy listę firm takiej jak ta, które świadczą tę usługę.

Dobra firma pozycjonerska dla hotelu, czyli jaka?

W jaki sposób wybierać, aby się nie zawieść? To proste – niska cena nie powinna stanowić głównego kryterium. Powinniśmy pamiętać, że w parze z niską ceną idzie zazwyczaj niska jakość. Dużo ważniejszymi kryteriami jest to jak długo firma działa na rynku, czy korzysta wyłącznie z własnego zaplecza pozycjonerskiego bądź jakie firmy ma w portfolio. Warto sprawdzić kilka rekomendacji, dzwoniąc lub wysyłając maile do jej klientów. Potem pozostaje już tylko podpisać umowę i czekać na efekty. Pierwsze powinny się pojawić od trzech do pięciu miesięcy od rozpoczęcia prac.

Pozycjonowanie a korzyści dla hotelu

Co w ogóle da nam ta usługa? Dzięki niej będziemy dobrze widoczni w sieci, czyli na naszą stronę trafi wiele więcej potencjalnych klientów. Ilość rezerwacji zacznie wzrastać w ekspresowym tempie, a co za tym idzie wzrosną nasze obroty.