Facebook dla hoteli

Każdy specjalista od marketingu i PR zdaje sobie sprawę, jak ważne jest budowanie długotrwałych i głębokich relacji w klientem. By móc elastycznie dostosowywać się do potrzeb i oczekiwań klientów należy słuchać ich głosu. Dotyczy to zarówno producentów dóbr wszelakich, jak i usługodawców. Tej zasady nie mogą pominąć również właściciel hoteli. Jak to osiągnąć?

Współczesna technologia daje obecnie możliwość nawiązania z klientem relacji opartej na dwustronnej komunikacji. Taką możliwość daje stworzenie strony hotelu na Facebooku.

Jednak samo założenie fanpage w niczym firmie nie pomoże, bez odpowiednich działań przyciągających użytkowników strona pozostanie martwa. Aby tego rodzaju marketing przyniósł efekt, warto zastosować się do kilku wskazówek:

1. Traktuj Facebooka jako jeden z najistotniejszych kanałów komunikacji z klientem.

Zakładając konto firmowe na Facebooku, musimy mieć świadomość, że jego prowadzenie zajmuje sporo czasu. Według specjalistów od prowadzenia fanpage posty by zyskiwały widoczność muszą być umieszczane 2 – 3 razy dziennie, w czasie największego ruchu na stronie. Dzięki dostępnym na
FanPage statystykom można określi zarówno o jakiej porze potencjalni fani naszej strony korzystają z internetu, co najbardziej ich interesuje, oraz określić ich wiek, płeć.

Jeśli chcemy założyć stronę dla firmy na Facebooku dlatego, że to wypada i każdy tak robi, lepiej od razu zrezygnować z tego pomysłu. Posiadanie 50 czy 100 fanów na FB może być dla wizerunku firmy, dużo gorsze niż nie posiadanie fanpage wcale.

Pamiętajmy, że Facebooku to platforma komunikacji, pytajmy klientów o ich zdanie, wchodźmy w interakcje, i starajmy się je generować. Jednak rozpoczynając kampanię facebookową musimy być też świadomi, że możemy przeczytać wiele niepochlebnych opinii, które mogą być problematyczne dla marki. Jednak tego typu opinie mogą okazać się również wielką pomocą dla ulepszenia usług wobec tego należy traktować taką możliwość jako potencjalne zagrożenia, ale jednocześnie jako szansę na rozwój.

2. Zbuduj spójną strategię

Zaczynając działać na Facebooku należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Jaki będzie nasz target?
Co chcemy osiągnąć prowadząc FanPage?
Czy będziemy korzystać z promocyjnych narzędzi oferowanych na Facebooku, w celu zdobycia większej ilości fanów
Strategia jest niezbędnym elementem prowadzenia tego typu strony, aby przekaz nie był chaotyczny. Chaos rodzi zniechęcenie u potencjalnych fanów, najczęściej „lubią” oni stronę z jakiegoś konkretnego powodu i nie chcą oni dostawać nieprzemyślanych treści.

3. Przykładaj uwagę do treści, które publikujesz

Jak wspomniano wcześniej, specjaliści mówią o publikowaniu 2 – 3 postów dziennie. Jednak dużo większe znaczenie ma jakość postów. Im lepszej jakości content, tym większe szanse, że zainteresuje od fanów, polubią, lub udostępnią nasz wpis, a to sprawia, że dotrze on do kolejnych potencjalnych fanów.

Dobrym pomysłem w przypadku prowadzenia hotelu jest publikacja zdjęć, czy to z miejscowości, w której hotel się znajduje, czy z wnętrza hotelu, czy ludzi bawiących się podczas zorganizowanych w lokalu imprez i bali.

4. „Nie kupuj” fanów

Specjaliści twierdzą, że działania w stylu „polub nasz profil a zyskasz 10% rabatu na nocleg”, są jednorazowym sposobem na zdobycie fanów, ale będą to jedynie „puste dusze”, czyli osoby, które nigdy więcej na profil i wpisy nie zareagują.

Dużo lepszym pomysłem jest zorganizowanie konkursu, na przykład: „kreatywny pomysł na spędzanie wolnego czasu”, gdzie nagrodą jest nocleg dla dwóch osób.

Można też zorganizować konkurs skierowany do konkretnej grupy, na przykład przyszłych małżeństw, czy firm eventowych, gdzie nagrodą będą rabaty.

Dobrym pomysłem jest również organizowanie bardziej skomplikowanych konkursów, w sieci istnieje wiele firm, które oferują aplikacje na Facebooka umożliwiające organizację wielu, kreatywnych konkursów. Wystarczy zainstalować je na FanPage i dostosować do profilu hotelu.